środa, 1 kwietnia 2020

Złota Kraina miodem płynąca... - właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu
"Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie"
Aleksander Fredro

Takie to proste, ale jakże prawdziwe zdanie. Zwłaszcza w obecnych, ciężkich dla nas czasach pandemii. Na każdym kroku przypominają nam o konieczności pozostania w domu, utrzymywania między sobą odpowiedniej odległości i wzmożonej higieny osobistej. Wiemy też, że im zdrowszy i bardziej odporny organizm tym mniejsza szansa na zakażenie i groźne powikłania. Wiele osób skłania się ku przyjmowaniu różnych suplementów. Króluje chociażby witamina C. Ja jednak jestem zwolenniczką naturalnych produktów, zwłaszcza takich, które przy okazji dobrze smakują i można je różnorodnie wykorzystać. Idealne są ku temu miody ze sklepu Złota Kraina.

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Wszystkie miody znajdują się w szklanym słoiczku. Mają śliczną szatę graficzną zawierającą kwiatowe i miodowe motywy. Znajdziemy am również informację o tym, iż produkty rekomendowane są przez panią Magdę Gessler.
Sklep oferuje wiele wariantów. Posiadam cztery. Każdy z nich wyróżnia się smakiem, zapachem czy potencjalnym działaniem, dlatego nie będę rozdzielać tych aspektów tylko omówię je wspólnie przy każdym miodzie.
Każdy z nich kosztuje ok. 15 zł za pojemność 275 g.

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Miód słonecznikowy kremowy - ma bardzo aksamitną konsystencję. Jego barwę określiłabym jako beżowo-żółtą.  Ma słodki owocowy smak i zapach. Można go dodawać do deserów, idealnie rozsmarowuje się na kanapkach. 
Pomaga przy leczeniu dolnych i górnych dróg oddechowych. Wpływa korzystnie na żołądek i stan jelit.
Kraj pochodzenia:Ukraina

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Miód eukaliptusowy bio - ma bursztynową barwę. Spodziewałam się po nim mocnego, typowo ziołowego i eukaliptusowego smaku i zapachu, ale okazał się stonowany. Być może dlatego, że jestem fanką takich zapachów. Konsystencja jest gęsta, krystalizująca się. 
Wykazuje właściwości antyseptyczne, dlatego wykorzystuje się go do tworzenia maści na rany i oparzenia. Ma działanie wykrztuśne. Pomaga w infekcjach układu oddechowego - przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli czy płuc.
Kraj pochodzenia: Brazylia

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Miód kwiatowy bio z Półwyspu Yucatan - mój wariant jest całkowicie skrystalizowany. W smaku i zapachu jest klasyczny, czyli słodkawy ale w takim umiarkowanym stopniu .
Miód zawdzięcza swoją nazwę kwiatom rosnącym na Półwyspie Yucatan, z których jest zbierany.
Wspomaga leczenie chorób serca oraz wątroby. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Nadaje się w stanach przemęczenia i spadku energii. Zawiera duże ilości krzemu, dlatego też poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
Kraj pochodzenia: Półwysep Yucatan

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Miód akacjowy z dodatkiem Gelee Royal - ma płynną konsystencję o przejrzystej, jasnobursztynowej barwie. Jest niesamowicie słodki, przez co wystarczy nam go użyć w małej ilości. 
Wzbogacony został Gelee Royal, czyli mleczkiem pszczelim, dzięki czemu zyskuje na wartościach.
Pozytywnie wpływa na układ krążenia i naczynia wieńcowe. Jest dobrze tolerowany przez diabetyków. Poprawia wydajność organizmu, zwiększa możliwości wysiłku fizycznego i intelektualnego. Posiada właściwości bakteriobójcze. 
Kraj pochodzenia: Węgry

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Sposób spożycia najlepiej dostosować do własnych preferencji. Ja zazwyczaj dodaję niewielką ilość do śniadania lub jem bezpośrednio z łyżeczki. Ponieważ nie jadam słodyczy to nawet niewielka ilość jest już dla mnie wystarczająca. Myślę, że ważniejsza od ilości jest systematyczność w spożywaniu. Pamiętajmy jednak, że aby miód mógł wykazać się swoimi właściwościami nie warto poddawać go wysokiej obróbce termicznej. Wychodzę z założenia, że do wypieków wystarczy sięgnąć po zwykły miód z marketu, zaś do codziennego użytku lepiej zainwestować w pełni naturalny miód, bez żadnych 'chińskich' domieszek. 

właściwości zdrowotne i kosmetyczne miodu

Nie będę Wam pisać, że zauważyłam u siebie działanie poszczególnych miodów, gdyż odkąd je mam, spożywam zamiennie. Praktycznie codziennie inny wariant. Po to właśnie, aby czerpać z nich jak najwięcej. Niemniej jednak nie borykam się z problemami zdrowotnymi. Jakiś czas temu cała moja rodzinka była chora, skończyło się nawet wizytą w szpitalu, a mnie nawet nie ruszyło. Oczywiście nie jest to zasługa tylko i wyłącznie miodów, ale zdrowej diety, niemniej jednak na pewno nie zaszkodziły. A wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. 
Ważne! Osoby, które są uczulone na pyłki kwiatowe, zarodki grzybów oraz jad owadów muszą być ostrożne w spożywaniu miodów. Może spowodować reakcję alergiczną.

Na koniec mały bonus, bo czymże byłby blog kosmetyczny bez kilku słów w tym aspekcie? Poniżej przedstawiam kilka domowych sposobów na wykorzystanie miodu w celu poprawy stanu naszej urody. Tutaj także warto wykonać próbę uczuleniową - przezorny zawsze bezpieczny.

odżywka do włosów - mieszamy ze sobą pół szklanki miodu z 1/4 szklanki oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. Mieszankę wmasowujemy we włosy, owijamy folią i ręcznikiem, i pozostawiamy na pół godziny po czym spłukujemy wodą. Działa regenerująco, nabłyszczająco.

peeling do twarzy - mieszamy łyżeczkę mielonych migdałów z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Wykonujemy masaż twarzy okrężnymi ruchami w celu rozjaśnienia cery i złuszczenia martwego naskórka. Nie stosujemy przy silnych stanach zapalnych czy otwartych ranach.

maska do twarzy - dwie łyżki miodu mieszamy z mlekiem do uzyskania gęstej konsystencji. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15-50 minut. Wykazuje działanie nawilżające, zmiękczające skórę.

kąpiel miodowa - wystarczy dodać do wanny filiżankę miodu. Uzyskamy efekt miękkiej, elastycznej skóry.

Trochę się tutaj rozpisałam, ale mam nadzieję, że udało mi się zawrzeć najważniejsze informacje w przejrzystej formie. Mam też nadzieję, że wpis okazał się pomocny.
Dajcie koniecznie znać czy stawiacie w swojej kuchni bądź pielęgnacji na miód. Jak dbacie o swoją odporność? Mam nadzieję, że ten trudny teraz czas przechodzicie w zdrowiu - zarówno fizycznym jak i psychicznym :)

Przeczytałaś/eś wpis? Szanuj moją osobę i nie zostawiaj linków - i tak je usunę!

Iwona

86 komentarzy:

  1. A great review!
    Love those beautiful photos!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja używam miodu głównie w kuchni, jakoś nie jestem fanką miodowych kosmetyków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. W kuchni jest bardzo wartościowy :)

      Usuń
  3. Też mam te miodki. Są rewelacyjne <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Znajomi mają pasiekę, zatem często miodowe cuda sobie tworzę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Swego czasu pani dermatolog przepisała mi maseczkę miodową z miodu i cynamonu, którą robiłam sobie na trądzik różowaty. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z cynamonem trzeba być mocno ostrożnym, bo lubi powodować pieczenie ;)

      Usuń
  6. Ja akurat nie lubię smaku miodu niestety.

    OdpowiedzUsuń
  7. U mnie miód to produkt pierwszej potrzeby :D Koniecznie muszę poznać i te od Złotej Krainy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam miodek <3 Mniami!

    OdpowiedzUsuń
  9. Miód uwielbiam i jeść, i się nim pielęgnować :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam miod zarowno w kuchni jak i wlasnie w kosmetyce :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Miód bardzo fajnie sprawdza się również w kosmetyce :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam i eukaliptusowy bym spróbowała, nigdy nie miałam okazji, a ciekawa jestem smaku :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja miód po prostu zjadam;) i uwielbiam:).

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja miód stosuję w kuchni i szczerze to jakoś za nim nie przepadam :D Mój tata jest pszczelarzem i chyba już mi się ten miód przez te wszystkie lata przejadł :P

    OdpowiedzUsuń
  15. Miód jest wspaniały, jednak eukaliptusowego jeszcze nie próbowałam.

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam miód. A najbardziej herbatkę z cytryna i
    miodem ❤️

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo zainteresowały mnie te miody. Muszę troszkę o nich poczytać, ponieważ z chęcią włączyłabym je do życia codziennego. Z pewnością królowałby ten na dolne i górne drogi oddechowe, ponieważ moje dziecko często właśnie na to choruje.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować, nie powinien zaszkodzić a może wzmocnić :) O ile oczywiście pociecha nie jest uczulona :)

      Usuń
  18. Miody dodają na wafle ryżowe lub ja slodzik do herbaty :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Hi! That product looks wonderful. Thanks for sharing.
    Have a nice day!

    OdpowiedzUsuń
  20. Obecnie mam krem do rąk i stóp miodowy i w kuchni oczywiście miód:)

    OdpowiedzUsuń
  21. u mnie miód to tlyko do herbaty :D szczególnie lipowej i szczególnie teraz kiedy mnie łapie jakieś przeziębeienie :) nie przepadam za mieszaniem własnych specyfików, więc tlyko do picia, ewentualnie może na te włosy bym się w sumie skusiłą ;D!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dostarczanie go od środka jest już wystarczającą opcją :)

      Usuń
  22. Miód toleruję tylko w kosmetykach :)

    OdpowiedzUsuń
  23. uwielbiam te miody! Są nie tylko zdrowe ale i pyszne!

    OdpowiedzUsuń
  24. Moim ulubieńcem jest miód malinowo-spadziowy z pasieki przyjaciółki mojej mamy. Czasem stosuję maseczkę miodową, o której pisałaś. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam kiedyś miód z malinami. Pyszny był :)

      Usuń
  25. Miód to u mnie produkt obowiazkowy

    OdpowiedzUsuń
  26. This honey is wonderful. I've been to Yucatan and have tasted it.

    OdpowiedzUsuń
  27. Uwielbiam miód. Jak mam ochotę na coś słodkiego, to używam właśnie miodu zamiast cukru ;)

    OdpowiedzUsuń
  28. Uwielbiam miody, dlatego regularnie goszczą w mojej kuchni. Najczęściej kupuję je w lokalnej pasiece :) Ale tego eukaliptusowego i słonecznikowego, z chęcią bym spróbowała ;)

    OdpowiedzUsuń
  29. Jejku, taka kąpiel miodowa to musi być cudowanie!

    OdpowiedzUsuń
  30. To niesamowite ile mamy rodzajów miodu :) Trzeba jednak uważać, od kogo się go kupuje. Najlepiej własnie z takich domowych, prywatnych pasiek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety miody lubią być podrabiane, więc trzeba czytać etykiety lub mieć sprawdzone źródło :)

      Usuń
  31. Ja miód używam tylko w kuchni - ale i tu nie mogę poszaleć, bo przy insulinooporności mogę jedynie ewentualnie i bardzo rzadko akacjowy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy niektórych chorobach trzeba uważać, to fakt :)

      Usuń
  32. Lubię miodek, ale nigdy go jako kosmetyku nie używam :P

    OdpowiedzUsuń
  33. Miodem zazwyczaj słodzę kawę i herbatę ;) Ten kremowy mógłby być fajny na kanapki :D

    OdpowiedzUsuń
  34. Miodek to istne płynne złoto :) Tyle dobrego ze sobą niesie :)

    OdpowiedzUsuń
  35. I like the raw harder honey. I used to take one spoonful a day :-D

    OdpowiedzUsuń
  36. Miód dodaje do wielu deserów, a do herbaty tylko Manuka.

    OdpowiedzUsuń
  37. Miodów u mnie zawsze pod dostatkiem :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Świetny wpis! Uwielbiam miód w każdej postaci i jestem wielką wielbicielką jego prozdrowotnych wartości, ale jest też mega odżywką do ust (o ile powstrzymamy się od zlizywania! :D).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też lubię go w formie peelingu i balsamu. Świetnie nawilża i odżywia :)

      Usuń

Komentując przyczyniasz się do uśmiechu na mojej twarzy :) Pamiętaj - szczęście dane innym wraca do nas podwójnie! :)
Szanuj moją osobę i nie zostawiaj linków! Komentarze to nie miejsce na reklamę! Znajdę Cię i bez tego.
Na blogu obowiązuje Polityka Prywatności. Zapoznasz się z nią w zakładce po prawej stronie.