sobota, 4 stycznia 2020

Badajmy się! Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć!

Cześć :)

Za nami czas Bożego Narodzenia i witania nowego, 2020 roku. Niewątpliwie ostatnie dni obfitują w składanie sobie życzeń. Pragniemy dla innych radości, spełnienia marzeń, ale przede wszystkim zdrowia. Niestety mnóstwo czynników sprawia, że te wartościowe zdrowie łatwo stracić. Dlatego też przydatna jest wiedza dotycząca objawów i leczenia chorób, ale także punktu początkowego - profilaktyki. We współczesnym świecie częstym problemem jest rak jelita grubego oaz szyjki macicy. Nie dajny się zaskoczyć - zróbmy kolonoskopię i cytologię. 


Czy wiesz, że wykonanie kolonoskopii pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych? 
Daj sobie szansę – rozpoznanie początkowego stadium raka jelita grubego daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Kolonoskopia to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Może mieć charakter diagnostyczny lub być stosowana jako badanie przesiewowe w zdrowej populacji, w celu wykrycia polipów i wczesnych postaci raka.

Rak jelita grubego jest nowotworem łatwym do wykrycia we wczesnym stadium. Badania przesiewowe mogą wykryć chorobę nie tylko we wczesnym, wyleczalnym stadium, ale również poprzez wykrywanie i wycinanie polipów można jej zapobiec. W ten sposób można uzyskać znaczną redukcję zachorowalności i umieralności. Kolonoskopia wykonywana raz na 10 lat jest uważana za optymalną metodę przesiewową w raku jelita grubego, ma największą czułość i specyficzność - stanowi „złoty standard" diagnostyki.

W 2018 roku rozpoczęła się trzyletnia kampania promocyjno-informacyjna dotycząca profilaktyki raka jelita grubego, skierowana do mieszkańców województwa pomorskiego. W tym czasie zrealizowano wiele działań, dzięki którym wzrosła świadomość mieszkańców Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki w naszym codziennym życiu.

- Jednym z celów kampanii jest zachęcenie mieszkańców województwa pomorskiego do udziału w darmowych badaniach profilaktycznych – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu  Po prawie dwóch latach działań efekty są już widoczne, jednocześnie wiemy, że mamy jeszcze sporo pracy przed sobą. Niestety zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także  co zadziwiające  lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania.

Dlatego też aktywności o charakterze promocyjno-informacyjnym skierowane są przede wszystkim do regionów o najniższym poziomie zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Do tak zwanych „białych plam” należą: powiat sztumski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki oraz kwidzyński.

Na badania można zapisać się poprzez stronę https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl, telefonicznie dzwoniąc na infolinię 58 727 01 30 , a także poprzez infobudkę, ustawioną w Gdańsku w Wojewódzkim Centrum Onkologii przy Alei Zwycięstwa 31/32. Infobudka dodatkowo pełni rolę informacyjno-edukacyjną. Można z niej dowiedzieć się o projekcie oraz sprawdzić swoją wiedzę poprzez rozwiązanie quizu, dotyczącego profilaktyki raka jelita grubego.

Trzyletni projekt skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha. Zapisów można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. 
Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych.


Trzyletni projekt, organizowany przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, pod hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.” oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza. Głównym celem projektu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. 

Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne. 
W ciągu pierwszego roku trwania kampanii liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie. W ramach całego projektu w 2018 roku wykonano 2986 darmowych badań cytologicznych oraz przeprowadzono 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych. 

Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Profil na facebooku: @cytologiapomorze

Kochani, oczywiście nikomu nie trzeba mówić o konieczności zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jednak mimo wszystkich starań, pomimo dobrego samopoczucia, badajmy się! Każda choroba, im szybciej wykryta, tym ma większe szanse na powodzenie.
A czy Ty pamiętasz o konieczności wykonywania badań?

Iwona

24 komentarze:

  1. Super że temat jest poruszany i że jest możliwość zadania o zdrowie dzięki takiemu projektowi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważny projekt, w którym warto wziąć udział.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnóstwo osób zaniedbuje temat swojego zdrowia i nie bada się, także super akcja, warta poparcia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często się boimy, ale lepiej szybko działać w razie potrzeby :)

      Usuń
  4. nie rozumiem obaw przed cytologią... badanie jak każde inne a może uratować życie...
    kolonoskopia i gastroskopia, pod warunkiem że nie używają jednego aparatu naprzemiennie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często boimy się tego co nam nieznane. I Nie dopuszczamy myśli, że nam może coś dolegać.

      Usuń
  5. Przydatny apel, ale jednak nie mam ochoty. Naoglądałam się jeszcze od drugiej strony w czasie pracy, źle znoszę narkozę, odpuszczę sobie na razie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam więc nadzieję, że nigdy nic złego Ci się nie przytrafi ;)

      Usuń
  6. Tak, warto się badać, zdecydowanie. Ja dość często wykonuję morfologię, cytologię i regularnie odwiedzam lekarzy. Ale kolonoskopia tak dla samej siebie? Raczej bym za tę "przyjemność" podziękowała ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze trzeba wierzyć, że nic złego w tym 'punkcie' nas nie spotka. Leczenie na pewno nie jest przyjemniejsze. Trzeba też słuchać organizmu i ewentualnych objawów.

      Usuń
  7. Fajnie że o piszesz o takich sprawach ☺
    Sporo ludzi bagatelizuje takie rzeczy ,a przecież większość chorób wykrytych wcześnie ,można wyleczyć ☺
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  8. Super, że na swoim blogu wspominasz o tym jak ważne są badania profilaktyczne :)

    OdpowiedzUsuń
  9. bardzo wazny temat, dobrze ze znajduje sie na Twoim blogu. Twz musze wybrac sie na badania kontrolne w tym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety, ludzie caly czas boja sie badac

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety :( A potem często jest za późno na leczenie.

      Usuń
  11. Ja, dzięki temu, że się badam, dowiedziałam się że mam endometriozę 4 stopnia. Dziewczyny, pamiętajcie o badaniach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety czytałam Twoją historię i wiem, że nie masz łatwo. Dobrze jednak, że jesteś prawidłowo zdiagnozowana :)

      Usuń
  12. Bardzo dużo ludzi nie robi badan profilaktycznych

    OdpowiedzUsuń

Komentując przyczyniasz się do uśmiechu na mojej twarzy :) Pamiętaj - szczęście dane innym wraca do nas podwójnie! :)
Szanuj moją osobę i nie zostawiaj linków! Komentarze to nie miejsce na reklamę! Znajdę Cię i bez tego.
Na blogu obowiązuje Polityka Prywatności. Zapoznasz się z nią w zakładce po prawej stronie.