czwartek, 12 listopada 2015

Porcja Zdrowia: czystek.

Cześć :)

Od dłuższego już czasu można zaobserwować, iż przywiązujemy dużo uwagi do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Objawia się to chociażby tym, że chętnie sięgamy po produkty mające korzystanie wpływać na nasz organizm. O kilku zaliczanych do  "superfoods" pisałam na blogu. Dziś chciałabym Wam przedstawić roślinę, która dostępna jest od pokoleń, jednak dopiero od niedawna wiedzie tryumfy popularności. Mowa o czystku. Sama nie miałabym z nim styczności, gdyby nie fakt, iż otrzymałam go od sklepu Zdrowy Market 24. Moja wersja to herbatka ekspresowa, lecz można go kupić również w formie liści, proszku bądź kapsułek. Czym zasługuje na uwagę? Poniżek krótkie omówienie jego zalet :)

Zaczynając omówienie walorów czystka należy wspomnieć, iż w 1999 r. został uznany za roślinę roku.

Dzięki zawartości bardzo dużej ilości polifenoli (witaminy P), czyli związków fenolowych, działa wzmacniająco na układ immunologiczny człowieka. Przyczynia się również do walki z wolnymi rodnikami opóźniając tym samym procesy starzenia. Związki fenolowe przyspieszają leczenie takich przypadłości jak grypa, drożdżyca czy borelioza. 

Czystek posiada własności antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Polecany jest osobom borykającym się z łupieżem, łuszczycą, trądzikiem, opryszczką, infekcjami grzybiczymi.

Napar z tej rośliny przyczynia się do wspomagania higieny jamy ustnej. Wszystko za sprawą działania antybakteryjnego niszczącego drobnoustroje. Ponadto ma działanie wybielające zęby.

Nie można pominąć faktu, iż czystek polecany jest osobom narażonym na kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem. Wiąże metale ciężkie (takie jak ołów, rtęć, kadm) przyczyniające się do zaburzenia i nieprawidłowego rozwoju tkanek, i usuwa je z organizmu. 

Zioło to można określić mianem naturalnego antyperspirantu. Z racji umiejętności usuwania toksyn z organizmu potrafi zmieniać zapach ludzkiego ciała, m.in. nieprzyjemnego zapachu potu. 

Uznaje się, iż czystek pozbawiony jest działań niepożądanych. Jego susz nie zawiera teiny, teofiliny i teobrominy przez co nadaje się praktycznie dla każdego: dzieci od 3. miesiąca życia, kobiet w ciąży i karmiących a także dla osób starszych.


Aby zauważyć pozytywne efekty, należy pić herbatę/napar z czystka długo i systematycznie. Spożywając go od czasu do czasu nie zauważymy większego działania zdrowotnego. Od siebie dodam, iż przy pierwszym kontakcie przypomniał mi nieco napar z pokrzywy. Smak może nie jest oszałamiający, ale nie należy też do tych których nie jesteśmy w stanie znieść.

Należycie do miłośników czystka czy jednak roślina ta nie była Wam dotąd znana?

Iwona

9 komentarzy:

  1. Ja jednak muszę robić sobie przerwy od czystka, bo jak piję codziennie to po prostu mi brzydnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele o niej słyszałam, ale nie wprowadziłam do swojej diety. Buziak na miły wieczór :*

    OdpowiedzUsuń
  3. Odkąd przeczytałam wpis u jednej ze znanych blogerek na ten temat, muszę przyznać że bardzo mnie kusi kupienie tej herbatki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię czystka i mam go, ale zapominać pić. Muszę to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ja pije czystek, ale w liściach :) Smak zwykłej herbaty, ale nie powiem- jakiś tam wpływ na mnie ma, bo czuje się lepiej ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Staram się pić czystka regularnie, ale średnio mi się to udaje :P Piję wersję w liściach i w smaku mi bardzo odpowiada ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Z tym wybielaniem zębów to nie wiedzialam ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Pierwszy raz czytam o tej roślinie ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Kupiłam kiedyś susz z czystka ale niestety smak dla mnie nie do zaakceptowania ;( Może wypróbuje jeszcze taką ekspresową herbatę

    OdpowiedzUsuń

Komentując przyczyniasz się do uśmiechu na mojej twarzy :) Pamiętaj - szczęście dane innym wraca do nas podwójnie! :)
Szanuj moją osobę i nie zostawiaj linków! Komentarze to nie miejsce na reklamę! Znajdę Cię i bez tego.
Na blogu obowiązuje Polityka Prywatności. Zapoznasz się z nią w zakładce po prawej stronie.